www.toreuse.pl - Rynek maszyn i urządzeń



Produkty Miesiąca
nie WIERTARKA UDAROWA MARKI BOSCH MODEL GSB 1600 RE

Biuletyn Toreuse

Polecamy




Giełda maszyn i ofert B2B
szukanie zaawansowane >>>

Przegląd Toreuse

2009-07-09
Roboty z AGH - od zastosowań komórkowych do księżycowych
Latający robot - bezzałogowy statek powietrzny, przypominający śmigłowiec z autopilotem - potrafi sam wystartować, przelecieć wybraną trasę i wylądować, zebrawszy niezbędne dane.

Roboty mobilne umieją autonomicznie przewozić elementy na hali produkcyjnej, same wyznaczając sobie trasy i komunikując się ze sobą w czasie pracy. Roboty równoległe są tak precyzyjne, że umożliwiają dokonywanie operacji na poziomie komórkowym. Wszystkie te innowacje opracowali naukowcy z Katedry Robotyki i Mechatroniki Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa, którzy wraz z partnerską firmą UNIHUT prezentowali je w salonie Nauka dla Gospodarki targów ITM Polska 2009 w Poznaniu.

"Roboty mobilne to urządzenia, które mają za zadanie autonomicznie przewozić elementy z jednego miejsca do drugiego. Ich autonomiczność polega na tym, że same są sobie w stanie wyznaczyć trasę do przejechania. Wiele robotów może pracować razem i wymieniać między sobą informacje. Roboty te pozwalają bezzałogowo transportować elementy na halach produkcyjnych, mogą znaleźć zastosowanie w tworzeniu mapy obszaru i zbierania informacji o otoczeniu, które jest nieprzyjazne człowiekowi. Ich przyszłość to również praca w kosmosie. Mają też zastosowania edukacyjne - pozwalają na rozwijanie algorytmów" - wyliczał w rozmowie z PAP dr Tomasz Buratowski z Katedry Robotyki i Mechatroniki AGH.

AGH jeszcze nie nawiązało współpracy dla przemysłowych wdrożeń swoich robotów mobilnych. Jak zapewnił naukowiec, wielu przedsiębiorców interesuje się jednak komercjalizacją prac. Wielkim zainteresowaniem cieszy się prototyp robota latającego.

"To jeden z najbardziej złożonych robotów latających. Ma za zadanie autonomicznie startować, lądować i przelecieć zadaną trajektorię. Można go wykorzystać do różnego rodzaju inspekcji, ma zastosowania militarne czyli szpiegowskie. Jedna z polskich firm wykorzystuje tego typu urządzenia do kręcenia filmów reklamowych" - mówił dr Buratowski.

Jak dodał, polskie technologie nie konkurują z technologiami zachodnimi, ale bazując na nich - uzupełniają. AGH odpowiada za software i hardware części helikoptera, pozostałe fragmenty konstrukcji bazują na produktach firm światowych.

Robot jest wyposażony w pokładowy układ nawigacji GPS i w platformę video, która na targach poznańskich również miała swoją premierę. Jest to bezprzewodowa samostabilizująca platforma żyroskopowa, którą można sterować manualnie za pomocą joysticka lub urządzenia pocket PC, jak również automatycznie - poprzez ruchy głowy osoby wyposażonej w wirtualne okulary. Platforma kręci film w rozdzielczości Full HD. Kamera to patent zgłoszony w całości przez AGH.

"Helikopter może współpracować z różnymi kamerami: bezprzewodową Wi-Fi lub zwykłą kamerą HD, zbierająca dane, które potem po wylądowaniu obrabia się w zależności od potrzeb. Głównym problemem, który muszą rozwiązać twórcy takich współpracujących urządzeniach, jest wytłumienie drgań powstałych podczas lotu - tu robi to komputer" - wyjaśnił dr Buratowski.

Prezentacja katedry AGH podczas tegorocznych targów poznańskich obejmowała ponadto robota równoległego. Składa się z on dwóch części. Makrorobot ma za zadanie pozycjonować kamerę i mikrorobota. Konstrukcja mikrorobota opiera się na naciętych kawałkach metalu, które za pomocą dźwigni zwiększają możliwości penetracyjne i zdolność poruszania się w przestrzeni.

"Mamy napędy, które poruszają się w określonym zakresie, ale dzięki odpowiedniej konstrukcji manipulatora, dźwigni i owych kawałków materiału, jesteśmy w stanie zwiększyć na wyjściu zakres ruchu manipulatora. Ten zakres ruchu jest niewielki, wynosi zaledwie kilka milimetrów, ale rozdzielczość ruchowa manipulatorów jest bardzo duża. Dzięki uzyskanej w ten sposób precyzji można za ich pomocą dokonywać np. operacji na komórkach - przebić komórkę i włożyć do niej jakiś materiał" - tłumaczył ekspert.

Z naukowcami współpracuje firma, która specjalizuje się w konstrukcjach mechanicznych. To jej pracownicy projektują większość konstrukcji. Partnerzy zapraszają do zgłoszeń wszystkich potencjalnych odbiorców rozwiązań współtworzonych przez naukę i przemysł.

Źródło: http://twoje(...)Itemid=7



Dodano: 2009-07-20 Karta sieciowa USB WN111 – stały i stabilny dostęp do Internetu
W obecnych czasach Internet jest nie tylko podstawowym narzędziem pracy. Swoim użytkownikom umożliwia przede wszystkim budowanie i utrzymywanie relacji międzyludzkich, a także służy szeroko rozumianej rozrywce. Pełny dostęp do sieci z maksymalnym wykorzystaniem sygnału WiFi zapewni karta sieciowa WN...
Dodano: 2009-07-20 Saia PCD3.M2330 Wide Area Controllers – sterowniki z wbudowaną komunikacją GSM/GPRS
PCD3.M2330 Wide Area Controller to najnowsze sterowniki w rodzinie kompaktowych urządzeń Saia®PCD3. Wyróżnia je połączenie technologii Webowej i IT, właściwych dla wszystkich sterowników Saia, z możliwością zdalnej komunikacji z wykorzystaniem wbudowanego modemu GSM/GPRS. Te niewielkich rozmiarów ur...
Dodano: 2009-07-20 Monitor NEC MultiSync LCD2490WUXi2
Firma NEC Display Solutions rozszerzyła swoją ofertę o nowy, 24-calowy monitor NEC MultiSync LCD 2490WUXi2 w panoramicznym formacie 16:10. Monitor wyposażony został m.in. w układ DUC równoważący jednorodność podświetlenia i dystrybucji kolorów na całej powierzchni ekranu. NEC MultiSync LCD2490WUXi² ...
Dodano: 2009-07-20 Laser bada szyny w dąbrowskiej walcowni ArcelorMittal
Lasery, kamery i ultradźwięki od piątku sprawdzają jakość szyn, produkowanych w oddziale koncernu hutniczego ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej. Inwestycja powstała w 60 dni. Urządzenie kosztowało ok. 5,6 mln euroUrządzenia laserowe z kamerami o wysokiej rozdzielczości służą do pomiaru profil...





"));